ČAKRY A ENERGETICKÁ MÍSTA NA TĚLE

Čakry – energetická místa na těle

Možná, že jste již slyšely o energetických místech zvaných čakry. Čakry jsou tedy energetická místa na těle, která si můžeme představit jako točící se koule nebo víry. Název čakra pochází ze sansktru a znamená kolo nebo disk. Hinduistické texty zabývající se prouděním energie v lidském těle používají tento výraz pro centra, která mají schopnost přijímat energii, určitým způsobem ji přetvářet a opět vyzařovat. Tato energetická místa ovlivňují naši psychiku i fyzické tělo. Čakry by měly být v rovnováze, ale mnohdy je máme zablokované. Pokud jsou zablokované nebo v nich málo proudí energie, může se to projevovat mnohými obtížemi, které si však ani neuvědomujeme. Bloky vznikají strachem, šokem, stresem, negativními vlivy atd. Čakry, které se u muže otáčejí doprava (ve směru hodinových ručiček), se u ženy točí doleva a naopak. Směr otáčení se také mění od čakry k čakře. První – základní čakra muže se otáčí doprava (ženy doleva), druhá čakra muže doleva (ženy doprava) atd. Nicméně to není pravidlem. I u mužů se objevuje točení doleva a naopak.

Těchto energetických míst na těle je spousta, ale rozlišuje se základních 7 čaker. První tři jsou čakry zemské, neboť nás spojují s Matkou Zemí a ostatní 4 čakry jsou čakry vrchní, které nás spojují s vesmírem. Každá z nás je tedy takový energetický sloup mezi zemí a vesmírem. Projděme si tedy jednotlivé čakry.

1. čakra
První čakra je čakra kořenová neboli základní čakra. Nachází se na stydké kosti a okolo. Barvou této čakry je červená. Proto při její blokaci můžeme mít potřebu obklopovat se červenou (oblečení, malba). Velice blahodárné je dívat se na červánky a cokoliv červeného. První čakra souvisí se vším hmotným, což jsou zuby, nehty, vlasy, dále také tlusté střevo, prostata, páteř, konečník. Tato čakra nás spojuje s fyzickým světem. Pokud máme čakru zablokovanou, projevuje se to zejména pocitem, že nevíme, proč jsme tady na zemi a odkud jsme. Lidé, kteří mají jistě zablokovanou tuto čakru, jsou ti, které zajímají pouze hmotné statky. Nemoci spojené s touto čakrou jsou průjmy, impotence, zácpa, zánět močového měchýře, chladné a neprokrvené prsty na rukou a nohou a další. Tuto čakru si můžeme harmonizovat například díky vůni cedru nebo hřebíčku. Kameny související s touto čakrou jsou granát, rubín a hematit.

2. čakra
Druhá čakra se nachází dva palce pod pupíkem. Ovlivňuje pohlavní orgány, ledviny, močový měchýř atd. V případě problémů s ledvinami a močovým měchýřem může jít o problémy související s partnerskými vtahy. Druhá čakra je centrem původních, nefiltrovaných emocí, sexuální energie a tvořivých sil. Tato čakra souvisí s 5. čakrou, tj. s komunikací. Příkladem jsou právě partnerské vztahy. Nemoc a problém spojený s touto čakrou je zejména bolestivá a nepravidelná menstruace, kdy může jít o popírání cyklu života ze strany ženy. Dále např. nemoci prostaty atd. Prevencí jsou veškeré tance, zejména břišní. Tuto čakru si můžeme harmonizovat například díky vůni santalu nebo ylang ylang. Kameny související s touto čakrou jsou měsíční kámen nebo karneol. Barvou této čakry je oranžová (pomeranče, večerní slunce, malba).

3. čakra
Jde o část dutiny břišní. Říká se jí taky solar plexus. Je sídlem emocí. Patří sem orgány jako slinivka, slezina, střeva. V této časti se velice často usídluje stres. Vychází odsud emoční energie. Pokud je čakra zablokovaná, máte pocit, že chcete ovládat svět, prosazovat svou moc a dobývat. Avšak cítíte, že jste k tomu hnány vnitřním neklidem a nespokojeností. Pravděpodobně jste zažily málo uznání a potvrzení sebe sama, proto jste si nemohly vyvinout skutečnou sebeúctu, která se vám nedostávala a kterou teď hledáte ve vnějším světě. Nemoci spojené s touto čakrou jsou cukrovka, zánět slinivky břišní, nemoci jater, žlučové kameny, dvanácterníkový vřed, kýla, slezina atd. Největším čistidlem je slunce. Je žluté a plné energie, která vám pomůže tuto čakru opět oživit. Je důležité říci, že 3. čakra je spojením s duchem a tělem. V této čakře se nachází pomyslná stříbrná nitka, na které je připoután náš duch. Například v noci se náš duch vydává na cesty do astrálu a duše se v pohodě vrátí. Může se však vrátit znečištěná věcmi, které pochytá v astrálu. Různé hrůzy, bytosti, problémy atd. Proto je třeba tuto čakru čistit. 3. čakra je spojená s kameny jako jantar, topaz a citrín. Vůně, které harmonizují tuto čakru, jsou levandule, rozmarýn nebo bergamont.

4. čakra
Čtvrtá čakra neboli čakra srdeční spojuje vrchní čakry se zemskými čakrami. Je to také čakra lásky. Je označována barvou zelenou nebo růžovou. Je chrámem ducha. Patří sem srdce, spodní část průdušek a spodní část plic. Nacházíme zde schopnost vciťovat se, soucítit, naladit se na druhé, prožívat. Úloha čakry je sjednocení skrze lásku. Chybná funkce čakry se může projevovat různým způsobem. Např. rády byste dávaly a byly byste tu vždycky pro druhé, nejste však spokojeny se zdrojem lásky. Nebo se cítíte mocné a silné a dáváte tuto sílu jiným, ale nejste schopny přijímat lásku, otevřít se, abyste ji mohly pojmout. Tohle je špatně, neboť tomu se říká neláska. Neláska vůči sobě. Říká se také syndrom Matky Terezy. Všechno pro druhé, ale nic pro sebe. Tito lidé mnohdy skončí s rakovinou. Proto přijímejme lásku i my a neciťme se méněcenné. Mnohdy řešíme lidi kolem sebe, ale na sebe nedbáme, což je chyba. Očistnými kameny jsou růženín, turmalín a očistná vůně je růžový květ. Dále hledejme sílu hlavně v přírodě.

5. čakra
Barva této čakry je světle modrá. Je to krční čakra, čakra komunikace. Nejde jen o komunikaci jako takovou, ale i o duchovní komunikaci. Patří sem tedy problémy s komunikací, tj. mluvením, ale i sluch a spodní část obličeje. Patří sem i ruce, neboť i ty používáme ke komunikaci, také vrchní část hrudníku (astma). Introverti mohou mít zablokovanou tuto čakru, neboť mluví o všem možném, ale nikdy na sebe nic neřeknou. Nic o svých pocitech. Nemoci související s touto čakrou jsou problémy se štítnou žlázou, s krční páteří a šíjí, knedlík v krku, bolest v krku a zubů, mentální anorexie, roztroušená skleróza atd. Disharmonická čakra je také u lidí, kteří zneužívají svá slova k manipulaci druhých lidí. Nejlépe si čakru vyčistíte pohledem na modré nebe nebo vodní hladinu. Očistnými kameny jsou tyrkys, aquamarín, chalcedon a očistné vůně jsou šalvěj a eukalyptus.

6. čakra
Barva 6. čakry je tmavě modrá, barva noční oblohy. Nazýváme ji 3. oko. Nachází se někde mezi obočím, na kořeni nosu. Třetím okem vnímáme svět jinýma očima. Je to vnitřní vhled. Oči mohou vidět iluzi, ale třetí oko nám může napovědět. Otevíráme se duchovnu. Když nefunguje, vidíme pouze jeden pohled na věc. Jde o lidi, kteří žijí výlučně svým intelektem a rozumem. Tím, že se pokoušejí řídit rozumem, platí pro ně jen takové pravdy, které zprostředkovává jejich racionální myšlení. Patří sem obličej, oči, uši, dutiny, centrální nervový systém, malý mozek. Nemoc spojená s touto čakrou je bolest hlavy. Může jít o problémy uší nebo očí. Jsou to ale problémy jiné než obvyklá bolest hlavy. Bolest se projevuje na čele. Drahokamy, které můžeme použít k harmonizaci, jsou indigově modrý safír nebo sodalit. Z vůní je to máta peprná nebo jasmín.

7. čakra
Tato čakra vás spojuje s vesmírem. Její barvou je fialová. Souvisí s velkým mozkem. Díky ní se napojujeme na nejvyšší energie a nikdy nemůže být úplně zablokovaná. Když se začíná korunní čakra otevírat, budete zažívat stále častěji okamžiky, při kterých bude mizet oddělenost vašeho vnitřního bytí a vnějšího života. Naprosté zoufalství člověk vyjadřuje tím, že si položí ruce na temeno. Cítí, že mu chybí spojení se životem. Je to problém 7. čakry. Může vás bolet horní část hlavy, až vlasy. Nemoci spojené s touto čakrou jsou deprese, Parkinsonova nemoc, schizofrenie, epilepsie, senilní demence. Drahokamy, které můžeme použít k harmonizaci, jsou ametyst a křišťál. Z vůni je to lotos a kadidlo.

Vysvětlení

Možná vás napadlo, že u některých čaker jsou ovlivněny stejné části těla. Je to tak, neboť čakry se prolínají a nejde přesně říct, kde začínají a kde končí. Například cukrovka se přisuzuje 3. čakře, neboť ta souvisí se slinivkou břišní. Ale cukrovka může vzniknout i díky nedostatku lásky, což souvisí se srdeční čakrou. Vždy se musí individuálně posoudit, o jaký problém by mohlo jít a kde a čím vznikl.

 

Kontaktujte nás

PŘIHLÁŠENÍ NA KURZY

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: