Čakry – energetická místa na těle

Možná, že jste již slyšely o energetických místech zvaných čakry. Čakry jsou tedy energetická místa na těle, která si můžeme představit jako točící se koule nebo víry. Název čakra pochází ze sansktru a znamená kolo nebo disk. Hinduistické texty zabývající se prouděním energie v lidském těle používají tento výraz pro centra, která mají schopnost přijímat energii, určitým způsobem ji přetvářet a opět vyzařovat. Tato energetická místa ovlivňují naši psychiku i fyzické tělo. Čakry by měly být v rovnováze, ale mnohdy je máme zablokované. Pokud jsou zablokované nebo v nich málo proudí energie, může se to projevovat mnohými obtížemi, které si však ani neuvědomujeme. Bloky vznikají strachem, šokem, stresem, negativními vlivy atd. Čakry, které se u muže otáčejí doprava (ve směru hodinových ručiček), se u ženy točí doleva a naopak. Směr otáčení se také mění od čakry k čakře. První – základní čakra muže se otáčí doprava (ženy doleva), druhá čakra muže doleva (ženy doprava) atd. Nicméně to není pravidlem. I u mužů se objevuje točení doleva a naopak.

Těchto energetických míst na těle je spousta, ale rozlišuje se základních 7 čaker. První tři jsou čakry zemské, neboť nás spojují s Matkou Zemí a ostatní 4 čakry jsou čakry vrchní, které nás spojují s vesmírem. Každá z nás je tedy takový energetický sloup mezi zemí a vesmírem. Projděme si tedy jednotlivé čakry.

1. čakra 
První čakra je čakra kořenová neboli základní čakra. Nachází se na stydké kosti a okolo. Barvou této čakry je červená. Proto při její blokaci můžeme mít potřebu obklopovat se červenou (oblečení, malba). Velice blahodárné je dívat se na červánky a cokoliv červeného. První čakra souvisí se vším hmotným, což jsou zuby, nehty, vlasy, dále také tlusté střevo, prostata, páteř, konečník. Tato čakra nás spojuje s fyzickým světem. Pokud máme čakru zablokovanou, projevuje se to zejména pocitem, že nevíme, proč jsme tady na zemi a odkud jsme. Lidé, kteří mají jistě zablokovanou tuto čakru, jsou ti, které zajímají pouze hmotné statky. Nemoci spojené s touto čakrou jsou průjmy, impotence, zácpa, zánět močového měchýře, chladné a neprokrvené prsty na rukou a nohou a další. Tuto čakru si můžeme harmonizovat například díky vůni cedru nebo hřebíčku. Kameny související s touto čakrou jsou granát, rubín a hematit.

2. čakra 

Druhá čakra se nachází dva palce pod pupíkem. Ovlivňuje pohlavní orgány, ledviny, močový měchýř atd. V případě problémů s ledvinami a močovým měchýřem může jít o problémy související s partnerskými vtahy. Druhá čakra je centrem původních, nefiltrovaných emocí, sexuální energie a tvořivých sil. Tato čakra souvisí s 5. čakrou, tj. s komunikací. Příkladem jsou právě partnerské vztahy. Nemoc a problém spojený s touto čakrou je zejména bolestivá a nepravidelná menstruace, kdy může jít o popírání cyklu života ze strany ženy. Dále např. nemoci prostaty atd. Prevencí jsou veškeré tance, zejména břišní. Tuto čakru si můžeme harmonizovat například díky vůni santalu nebo ylang ylang. Kameny související s touto čakrou jsou měsíční kámen nebo karneol. Barvou této čakry je oranžová (pomeranče, večerní slunce, malba).

3. čakra 
Jde o část dutiny břišní. Říká se jí taky solar plexus. Je sídlem emocí. Patří sem orgány jako slinivka, slezina, střeva. V této časti se velice často usídluje stres. Vychází odsud emoční energie. Pokud je čakra zablokovaná, máte pocit, že chcete ovládat svět, prosazovat svou moc a dobývat. Avšak cítíte, že jste k tomu hnány vnitřním neklidem a nespokojeností. Pravděpodobně jste zažily málo uznání a potvrzení sebe sama, proto jste si nemohly vyvinout skutečnou sebeúctu, která se vám nedostávala a kterou teď hledáte ve vnějším světě. Nemoci spojené s touto čakrou jsou cukrovka, zánět slinivky břišní, nemoci jater, žlučové kameny, dvanácterníkový vřed, kýla, slezina atd. Největším čistidlem je slunce. Je žluté a plné energie, která vám pomůže tuto čakru opět oživit. Je důležité říci, že 3. čakra je spojením s duchem a tělem. V této čakře se nachází pomyslná stříbrná nitka, na které je připoután náš duch. Například v noci se náš duch vydává na cesty do astrálu a duše se v pohodě vrátí. Může se však vrátit znečištěná věcmi, které pochytá v astrálu. Různé hrůzy, bytosti, problémy atd. Proto je třeba tuto čakru čistit. 3. čakra je spojená s kameny jako jantar, topaz a citrín. Vůně, které harmonizují tuto čakru, jsou levandule, rozmarýn nebo bergamont.

4. čakra

Čtvrtá čakra neboli čakra srdeční spojuje vrchní čakry se zemskými čakrami. Je to také čakra lásky. Je označována barvou zelenou nebo růžovou. Je chrámem ducha. Patří sem srdce, spodní část průdušek a spodní část plic. Nacházíme zde schopnost vciťovat se, soucítit, naladit se na druhé, prožívat. Úloha čakry je sjednocení skrze lásku. Chybná funkce čakry se může projevovat různým způsobem. Např. rády byste dávaly a byly byste tu vždycky pro druhé, nejste však spokojeny se zdrojem lásky. Nebo se cítíte mocné a silné a dáváte tuto sílu jiným, ale nejste schopny přijímat lásku, otevřít se, abyste ji mohly pojmout. Tohle je špatně, neboť tomu se říká neláska. Neláska vůči sobě. Říká se také syndrom Matky Terezy. Všechno pro druhé, ale nic pro sebe. Tito lidé mnohdy skončí s rakovinou. Proto přijímejme lásku i my a neciťme se méněcenné. Mnohdy řešíme lidi kolem sebe, ale na sebe nedbáme, což je chyba. Očistnými kameny jsou růženín, turmalín a očistná vůně je růžový květ. Dále hledejme sílu hlavně v přírodě.

5. čakra
Barva této čakry je světle modrá. Je to krční čakra, čakra komunikace. Nejde jen o komunikaci jako takovou, ale i o duchovní komunikaci. Patří sem tedy problémy s komunikací, tj. mluvením, ale i sluch a spodní část obličeje. Patří sem i ruce, neboť i ty používáme ke komunikaci, také vrchní část hrudníku (astma). Introverti mohou mít zablokovanou tuto čakru, neboť mluví o všem možném, ale nikdy na sebe nic neřeknou. Nic o svých pocitech. Nemoci související s touto čakrou jsou problémy se štítnou žlázou, s krční páteří a šíjí, knedlík v krku, bolest v krku a zubů, mentální anorexie, roztroušená skleróza atd. Disharmonická čakra je také u lidí, kteří zneužívají svá slova k manipulaci druhých lidí. Nejlépe si čakru vyčistíte pohledem na modré nebe nebo vodní hladinu. Očistnými kameny jsou tyrkys, aquamarín, chalcedon a očistné vůně jsou šalvěj a eukalyptus.

6. čakra
Barva 6. čakry je tmavě modrá, barva noční oblohy. Nazýváme ji 3. oko. Nachází se někde mezi obočím, na kořeni nosu. Třetím okem vnímáme svět jinýma očima. Je to vnitřní vhled. Oči mohou vidět iluzi, ale třetí oko nám může napovědět. Otevíráme se duchovnu. Když nefunguje, vidíme pouze jeden pohled na věc. Jde o lidi, kteří žijí výlučně svým intelektem a rozumem. Tím, že se pokoušejí řídit rozumem, platí pro ně jen takové pravdy, které zprostředkovává jejich racionální myšlení. Patří sem obličej, oči, uši, dutiny, centrální nervový systém, malý mozek. Nemoc spojená s touto čakrou je bolest hlavy. Může jít o problémy uší nebo očí. Jsou to ale problémy jiné než obvyklá bolest hlavy. Bolest se projevuje na čele. Drahokamy, které můžeme použít k harmonizaci, jsou indigově modrý safír nebo sodalit. Z vůní je to máta peprná nebo jasmín.

7. čakra
Tato čakra vás spojuje s vesmírem. Její barvou je fialová. Souvisí s velkým mozkem. Díky ní se napojujeme na nejvyšší energie a nikdy nemůže být úplně zablokovaná. Když se začíná korunní čakra otevírat, budete zažívat stále častěji okamžiky, při kterých bude mizet oddělenost vašeho vnitřního bytí a vnějšího života. Naprosté zoufalství člověk vyjadřuje tím, že si položí ruce na temeno. Cítí, že mu chybí spojení se životem. Je to problém 7. čakry. Může vás bolet horní část hlavy, až vlasy. Nemoci spojené s touto čakrou jsou deprese, Parkinsonova nemoc, schizofrenie, epilepsie, senilní demence. Drahokamy, které můžeme použít k harmonizaci, jsou ametyst a křišťál. Z vůni je to lotos a kadidlo.

 

Vysvětlení

Možná vás napadlo, že u některých čaker jsou ovlivněny stejné části těla. Je to tak, neboť čakry se prolínají a nejde přesně říct, kde začínají a kde končí. Například cukrovka se přisuzuje 3. čakře, neboť ta souvisí se slinivkou břišní. Ale cukrovka může vzniknout i díky nedostatku lásky, což souvisí se srdeční čakrou. Vždy se musí individuálně posoudit, o jaký problém by mohlo jít a kde a čím vznikl.

 

Mým cílem je vytvářet prostor, jenž působí na všechny smysly a složky klientovy osobnosti (tělo, mysl, duch, emoce), slouží jeho potřebám a přispívá ke zdravému a naplňujícímu přístupu k životu. 

Člověk má nejen fyzické tělo, ale také duši. Vesmírná energie působí nejen v nás, ale také kolem nás a tvoří - vyjádřeno v esoterickém jazyce - jemná těla.Představte si průsvitný skleněný hranol, kterým prochází bílé světlo. To se rozkládá na sedm barev, tedy vlnění různé frekvence a energie. Také tělo není jen bílé světlo, ale je spektrem těl. Tři z nich představují vyšší já. Tedy božské tělo, duchovní tělo a tělo duše.

Další čtyři jsou mentální tělo, astrální tělo éterické tělo a fyzické tělo. Tato těla netvoří jednotlivé vrstvy, ale částečně se prolínají a společně vytváří auru. Aura je energetické pole,které může dosahovat vzdálenosti i několika metrů. Sami víte, že když se ocitnete v blízkosti některých lidí,cítíte klid a pohodu, zachvátí vás pocit spokojenosti a sympatií a vlastně ani nevíte proč. Něčí aura a pozitivní energie se spojila s tou vaší a takto vás silně ovlivnila. Možná, že takový člověk dodá tolik pozitivní energie, že vám vystačí ještě pro zbytek dne.

 Vyšší JÁ nás obdařuje nepodmiňující láskou, nekritizuje, neodsuzuje.Umožňuje nám vidět jevy objektivněji a ze správné perspektivy. Nižší Já (také se mu říká ego) řídí náš pozemský život. Není jen fyzické, ale také mentální. Je to tělo se sídlem vůle duše a inteligence.

Význam Reiki

Japonský výraz Reiki je složen ze dvou slov:

Rei - životodárný, vesmírný

Ki - energie, síla

Každé živé tělo, lidské i zvířecí, vyzařuje teplo a energii. Tato energie je sama životní síla a má tolik různých pojmenování, kolik je na světě různých civilizací.

Reiki je práce s vesmírnou energií, jež ze své vlastní podstaty původu nemůže ublížit nebo být zneužita. Rei v překladu znamená vesmírný, životodárný a Ki znamená energii. Reiki je bezpečná, jemná a nenásilná metoda. Zvyšuje energii, zmírňuje bolest, umožňuje hlubokou relaxaci a navozuje pocit harmonie. Zlepšuje též mimosmyslové vnímání, působí nejen na fyzické úrovni, ale i na úrovni duševní a duchovní. Reiki energii může přijímat každý a předávat ji může pouze člověk zasvěcený do určitého stupně reiki .

Léčba Reiki- energetická harmonizace

Je to akt přikládání rukou na lidské nebo zvířecí tělo za účelem uvolnění bolesti, je tak staré jako instinkt.


Základní Reiki ošetření trvá cca 60 minut. Probíhá v leže, v pohodlném oblečení. Přikládáním rukou na místa na těle, přivádíme během ošetření energii Reiki.. Méně citliví jedinci nemusí pociťovat nic zvláště výrazného, ale organismus si přesto bere přesně tolik energie kolik jí potřebuje.

 K nastartování harmonizace a ozdravení organismu je vhodné terapii opakovat v pravidelných intervalech alespoň jednou týdně po dobu jednoho měsíce

Zároveň se stimuluje obranyschopnost organismu, dochází ke spuštění samoléčebných a regeneračních procesů a dlouhodobě přetěžované orgány obnovují svůj výkon. Křeče a napětí v organismu se uvolňují a to má pozitivní vliv i na psychiku.

Když energie začne proudit, léčitel nebo léčený člověk obvykle pocítí teplo,chlad a to je -charakteristickým znakem reiki.

Pokud však pacientův stav vyžaduje chlad, léčitelovy ruce mu poskytnou chlad. Mohou to být pocity horka, chladu pocity připomínající proudění vody, brnění, vibrace… Pocity se mění od pozice k pozici, od léčení k léčení.

 První věc, kterou většina lidí udělá, když ucítí bolest, je, že si na postižené místo přiloží ruce. Když malé dítě upadne a odře si koleno, chce, aby mu je matka pohladila (nebo políbila), čímž se mu uleví. Matčin instinkt, když má dítě horečku nebo nějakou nemoc, ji nabádá, aby přiložila ruce na čelo dítěte. Lidský dotek přináší teplo, vyrovnanost a léčení. Přináší také péči a lásku. Když zvíře cítí bolest, první instinkt psa nebo kočky je, že si postiženou oblast začne lízat - ze stejného důvodu, z jakého člověk přikládá ruce. Zvířecí matka také olizuje svá rozrušená mláďata. Tento jednoduchý čin je základem všech léčitelských technik.

Jak vzniká nemoc

Naše tělo se skládá z fyzického těla i mnoha vrstev energetických těl, které jsou běžně pojmenovávány aurou. V těchto tělech probíhají všechny psychické pochody, tvoří se zde všechny myšlenky i pocity. Ve fyzickém těle pak energie proudí k jednotlivým orgánům energetickými drahami (meridiány).

 Propojení těl aury s energiemi ve fyzickém těle je zajištěno tzv. čakrami, což jsou energetické víry, které přivádějí energii do těla i ven z těla. Celý tento komplex energií zajišťuje bezchybné fungování člověka jako lidské bytosti. Každá nerovnováha se pak okamžitě někde projeví.

 Vznik nemoci začíná na nejjemnějším obalu aury. Když člověk nežije v souladu s informací svého genetického kódu, vytvoří se na nejhořejším obalu aury jemná trhlina. Ta se pak postupně zvětšuje a proniká jednotlivými energetickými těly níže k fyzickému tělu. jakmile se dostane do emocionálního těla, mění se pozitivní emoce  v emoce negativní. Člověk začne prožívat pocity vzteku nebo zloby, začne se trápit.

To se negativně projeví ve vztazích. Člověk přestane reagovat na podněty svým přirozeným způsobem a začne vyčítat i to, co mu dříve nevadilo. V tomto procesu se vyplavují navenek všechny potlačené emoce. Velmi to ničí vztahy, protože lidé neumí příjímat zlo, které je v jejich blízkosti, jako příležitosti k zamyšlení se nad sebou.

 Pokud však v tomto procesu člověk nechce poškozovat vztahy, tak emoce zadrží a tím dá tělu příležitost, aby trhlina v auře pronikla až k fyzickému tělu, v němž zablokuje energetickou dráhu, která přímo vede energii k některému orgánu. Ten pak nepřijímá životní energii a onemocní. Člověk, který nežije v souladu se svým okolím, má tak na vybranou - buď si poškozuje své zdraví nebo vztahy, velmi často však obojí najednou.

Jak probíhá proces uzdravení

Nemocný člověk zpravidla vyhledá lékaře a nemocnému orgánu dodá lék v podobě chemické pilulky. Ta vyléčí nemocný orgán, ovšem aby byla zachována harmonie, je nutné, aby se změna projevila ve všech energetických tělech. Proto se trhlina v auře samočinně začne zacelovat .

Při tomto procesu často dochází k uvědomování si malicherností, které vyprovokovaly vztek, dochází ke všem změnám postojů, které vedly k vytvoření nemoci. Často je však změna jen dočasná nebo jen částečná a po kratší či delší době se celý proces opakuje.

Energie reiki nám může velmi pomoci k trvalému odstranění potíží tím, že nás více nalaďuje na naše skutečné potřeby, zesiluje intuici i vnímání potřeb druhých lidí. Emoce se často nemusí ventilovat hádkami, protože člověk, který je naplněný energií lásky, má schopnost přijímat druhého v jeho přirozenosti. Léčbu nemocí pak doprovází i léčení vztahů.

Často začne používat reiki jeden člen rodiny a svým vnitřním klidem postupně nakazí celou rodinu. Pokud však začne najednou používat reiki více členů rodiny, začne velmi rychle probíhat proces léčení emocí, lidé jsou k sobě láskyplnější a přijde nejen fyzické zdraví, ale láskyplné prostředí v rodině se projeví ve velmi pěkných vztazích. Lidé tak začnou žít to, co je jejich nejvnitřnější potřebou.

 Reiki tak může pomoci každému, kdo se otevře přijetí lásky do svého života.Neexistují nevyléčitelné nemoci, pouze nevyléčitelní lidé.

Co lze reiki léčit

Pomocí REIKI lze napomoci vyléčení různých onemocnění, nejen fyzických, ale i psychických bloků. Veškerá práce v duchovní REIKI se řídí hlavní zásadou – předávání bezpodmínečné lásky. Energii je možné předávat pouze tehdy, pokud s tím osoba, které dáváme energii, souhlasí.

Reiki a léčba na dálku

Působení REIKI je mimo jiné možné i na dálku a v čase, například pomocí speciálních technik a programů

 

Co jsou to čakry

Energetická centra každého člověka. Hlavních čaker je sedm.

Funkce čaker


Dodávají energii příslušným tělesným orgánům. Případné zablokování čakry se může po delší době projevit i na zdravotním stavu.

Každá hlavní čakra na přední straně těla má svůj protějšek na zadní straně těla. Spolu jsou považovány za přední a zadní aspekt téže čakry.

Přední aspekty souvisejí s pocity, zadní s vůlí a tři čakry na hlavě s mentálními procesy První a sedmou čakru bychom také mohli považovat za dvojici, jelikož jsou jakýmisi otevřenými konci hlavního vertikálního proudu síly, který pulzuje nahoru a dolů podél páteře a do kterého jsou všechny čakry zaústěny.

Místa, kde se čakry k hlavnímu proudu síly připojují, se nazývají kořeny nebo srdce čaker. Uvnitř těchto srdcí jsou uzávěry, které řídí výměnu energie mezi jednotlivými vrstvami aury, což znamená, že každá ze sedmi čaker má sedm vrstev, odpovídajících vrstvám aurického pole. Vzhled čaker je v každé vrstvě jiný. Aby mohla energie proudit skrze čakru z jedné vrstvy do druhé, musí projít přes uzávěry v jejích kořenech.

Na obrázku můžeme vidět, jak energie z univerzálního energetického pole proudí do všech čaker a jak ji každý otáčející se energetický vír z tohoto pole nasává. Zdá se, že fungují podobně jako víry ve vodě nebo vzduchu, jako např. cyklony, vodní vřídla nebo hurikány. Otevřený konec normální čakry v první vrstvě aury má okolo 13 cm v průměru a je vzdálen od těla asi 2,5 cm.

( Použito z knihy Barbary Ann Brennan - RUCE SVĚTLA

 

Kontaktujte nás

PŘIHLÁŠENÍ NA KURZY

Vyplňte prosím níže uvedené údaje: